Home TURISTICKÉ CÍLE do 10km

Turistika - do 10km


STUDEŇANY – 2 km

Vesnická památková zóna lidové architektury, dochovaný soubor lidových roubených domů.
Více v sekci HISTORIE – STUDEŇANY.

ŽELEZNICE – 5 km (www.zeleznice.org)

Městečko, 5 km sev. od Jičína. V okolí ložiska rašeliny. Památkově významný empírový městský sídelní celek, který je městskou památkovou zónou. První zmínky se datují kolem r. 1320. Zachovalá románská kostelní věž, kostel ve stylu baroka, empírové domy. Roku 1904 zde byly založeny slatinné koupele, nyní se zde nachází známá dětská léčebna mozkové obrny. Dochovány roubené chaloupky z konce 18. stol. Městské muzeum s etnografickými sbírkami.

BRADLEC – 5 km (http://vcervinka.superhosting.cz/)

Zřícenina hradu na vysokém čedičovém vrchu nedaleko Bradlecké Lhoty

KUMBURK – 6 km (http://www.kumburk.cz)

Zbytky zbořeného gotického hradu, asi 6 km západně od Nové Paky. Je odtud rozhled na Krkonoše a jejich předhůří, Polabí až ke Kolínu, Českomoravskou vrchovinu, Jičínsko, Orlické hory, Trosky, Tábor, Kozákov, Ještěd, České středohoří…

ZEBÍN – 6 km (http://www.interregion.cz/)

Přírodní památka (5,73 ha, vyhl. 1980), výrazný čedičový kuželovitý vrch (399 m), asi 2 km sv. od Jičína. Je zde kostel ze 14. století, za ním na svahu je dřevěná zvonice, na vrcholu se nachází barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Je odtud krásný rozhled po celé jičínské kotlině: Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor, Bradlec.

Valdštejnská lodžie - Libosad – 6 km (http://www.valdstejnska-lodzie.cz)

Chráněný park se starými stromy na sv. okraji Jičína (2,016 ha). V parku je Valdštejnská loggie z r. 1632. S městem je spojen čtyřřadou 2 km dlouhou alejí lipového stromořadí (více než 1200 stromů).

JIČÍN – 8 km (http://www.jicin.cz)

Okresní město, 17.000 obyvatel, městská památková rezervace, je výchozí bránou Českého ráje a především Prachovských skal. Má bohatou historii i současnost. Největší rozmach zaznamenal za vlády Albrechta z Valdštejna, který nechal vystavět nový zámek, začal upravovat okolní krajinu. Založil rozlehlou oboru s parkem Libosad a Lodžií, ke které z města vede čtyřřadá lipová alej v délce 1,7 km. Panorama Jičína ve směru od jihu tvoří Veliš, sv. Anna, Brada, Čeřovka, Zebín, Tábor, Železný, Bradlec a Kumburk. Na poměrně malém prostoru uvidíte najednou mnoho krajinných krás, památek a zajímavostí

ZÁMEK JIČÍN – 8 km

Mikuláš Trčka z Lípy si v čp. 1 /západní roh dnešního zámku/ zřídil sídlo, které bylo po roce 1608 přestavěno Zikmundem Smiřickým ve dvoupatrový renezanční zámek s arkádami a arkýřem v západním nároží. Stavba byla těžce poškozena výbuchem střelného prachu v roce 1620. Za Albrechta z Valdštejna v letech 1624-1633 došlo k výstavbě nového raně barokního zámku za účasti A. Spezzy /do r. 1628/, G. Pieroniho /do r. 1633/ a N. Sebregondiho. Průčelí zámku bylo do r. 1775 jednotně upraveno pozdně barokně J. Thomou. Zachován je empírový konferenční salonek z doby před r. 1813 s portréty představitelů protinapoleonské aliance, na zámku je okresní muzeum a galerie, stálá výstava střeleckých terčů ostrostřelců, stálá expozice z díla akad. malíře Radka Pilaře /autora pohádkových postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska/.
Otevřeno: denně mimo pondělí 9.00 - 17.00
Adresa: 506 01 Jičín tel.: 0433/222 04

PRACHOVSKÉ SKÁLY – 9km (http://www.prachovskeskaly.com/)

Přírodní rezervace (261,37 ha, vyhl. r.1933), leží v sz. okraji jičínské kotliny. Skalní město vzniklo zvětráváním původně souvislé tabule kvádrových pískovců svrchnokřídového stáří s výraznými čedičovými suky: Svinčice (415 m), Velké Hůry (458 m) a Přivýšiny (464 m). Je rájem horolezců a turistů. Prochází zde hustá síť turisticky značených cest vedoucích roklemi obklopenými pískovcovými stěnami (Čertova kuchyně, Císařská chodba, Na vodách, Na stájích, Točenice) a s krásnými vyhlídkami (Pěveckého sboru Křížovský, Pechova, Českého ráje, Míru, Lepařova, Hakenova, Hlaholka aj.). Kromě přírodních pozoruhodností zde jsou i bohaté prehistorické nálezy svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př. n.l.

JINOLICKÉ RYBNÍKY – 9 km (http://www.interregion.cz/)

Pod Prachovskými skalami, asi 5 km od Jičína. Skupina tří rybníků (Oborský, Němeček, Vražda), největší je Oborský rybník, na jehož jižní straně je tábořiště a autokemp.

TÁBOR – 10 km (http://www.interregion.cz/)

Původní název Chlum. Zalesněný melafyrový vrch (678 m) na kozákovském hřebenu u Lomnice n. Popelkou. Na vrcholu se nachází barokní kostel Proměnění Páně z r. 1704. Na sev. části úbočí vede křížová cesta z r. 1898. Rozhledna po letech znovu otevřena. Vychutnejte si krásný výhled na Krkonoše a Jičínsko.

 
Obec Radim, Powered by Joomla!

Ověřit CSS!